Django czy Flask?
Django jest kompletnym frameworkiem, bardziej popularnym, posiada więcej materiałów, a także jest bezpieczniejszą opcją przy tworzeniu aplikacji webowej zarówno dla osoby początkującej jak i profesjonalisty, o czym dowiesz się z tego wpisu.
Na samym początku Django może wydawać się zbyt rozbudowane, ciężkie i przede wszystkim zbyt trudne w opanowaniu, ale takie uczucie towarzyszy nam tylko na początku. Strach generalnie wielkie ma oczy, ale w przypadku Django wystarczy trochę popróbować, dać mu trochę czasu i wybór Django zacznie się zwracać już od pierwszych dni.
W internecie jest sporo materiałów na temat Django więc przyswojenie podstaw w korzystaniu z tego frameworka wcale nie jest takie trudne. Warto podkreślić, że sama dokumentacja Django to coś wyjątkowego i godnego wyróżnienia. Osobiście nie znam innej tak dobrze utrzymanej i bogatej dokumentacji. Polecam do niej zaglądać tak często jak to możliwe.
Od strony profesjonalisty, liczy się jakość, ale również czas jaki jest potrzebny do wytworzenia aplikacji. Pod tym względem Django zachowuje równowagę i również z tego względu jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się w komercyjnych, niskobudżetowych projektach.
Zalety mikroframeworka
Flask jako mikroframework, z racji swojego rozmiaru, praktycznie nie narzuca ograniczeń projektowych. To atut dla niejednego programisty, zwłaszcza jeśli praca nad projektem wychodzi poza typowe schematy.
Mirkoframework oddaje pole do popisu programiście. To oznacza większy wpływ na fundamentalne decyzje w zakresie tworzonego projektu. Dzięki temu, bez większych ustępstw można łatwiej dopasować np. nierelacyjną bazę do projektu, zastosować inny silnik szablonów itp.
Flask oferuje elastyczność, która najbardziej uwidacznia się w sytuacji, gdy framework ten skutecznie uzupełnia braki Django. Połączenie tych dwóch frameworków daje nam szerokie możliwości, szczególnie jeśli chodzi o wytwarzanie niszowego oprogramowania.
Flask jest ciekawszą opcją do tworzenia mikroserwisów. Dzięki, którym łatwiej jest uzyskać skalowalny system. Przykładowo Flask mógłby uzupełniać Django w wydajnym serwowaniu danych po API, ponieważ przez swój mały rozmiar pochłania mniej pamięci oraz jest szybszy niż Django, gdyż nie podejmuje się dodatkowych zadań jakie domyślnie występują w Django.
Rozszerzenia w Django
W Django, wisienką na torcie jest przestrzeń w której można adaptować różne rozszerzenia. Flask również oferuje rozszerzenia, ale one swoim zasięgiem nie obejmują tylu obszarów. Rozszerzenia w Django mogą nawiązać do modeli, szablonów, widoków, walidatorów, a nawet panelu admina. W przypadku Flask to nie jest możliwe, a w Django dzięki takim bogatym rozszerzeniom można znacząco przyspieszyć prace nad projektem.
Oto niektóre przykłady rozszerzeń:
- django-silk - monitorowanie żądań i zapytań
- django-allauth - uwierzytelnianie użytkownika
- django-paypal - integracja do płatności
- Wagtail CSM - rozszerza django o zarządzanie treścią
- Oddo - rozszerza django o zarządzanie ERP & CRM