Dekompozycja to proces rozbijania skomplikowanych problemów lub projektów na mniejsze, bardziej zarządzalne części.

Dążąc do takiego podziału możemy wykorzystać podejście odgórne (eng. top-down) bądź podejście oddolne (eng. bottom-up). To pierwsze ma swój początek w ogólnym kodzie, aby następnie stopniowo przechodzić do szczegółów. Drugie podejście ma charakter odwrotny, czyli wychodzi od szczegółów i dąży do ogółu.

Podejście odgórne

To podejście wydaje się bardziej naturalne, ponieważ praca sprowadza się do podzielenia jej na coraz mniejsze etapy / podproblemy.

To co jest charakterystyczne dla tej techniki to możliwość uruchomienia aplikacji, która nie ma kompletnego kodu. To podejście jest użyteczne przy zdobywaniu wiadomości zwrotnych od potencjalnych klientów.
Widząc jak częściowo wygląda i zachowuje się aplikacja, klienci mogą szybciej określić czego w niej potrzebują, a to pociąga za sobą lepsze dopasowanie produktu do potrzeb klienta.

Drugim plusem, również mającym przełożenie na realia biznesowe jest możliwość zwlekania z implementacją. Czyli np. wiemy, że w systemie będzie integracja z bramką płatności, ale jeszcze nie jest określony jej typ. To podejście pozwala opóźnić docelową integrację, tak aby na czas pozyskiwania niezbędnych wymagań móc określoną funkcjonalność wypełnić sztuczną implementacją.

Poniżej zostawiam link do artykułu, który krok po kroku omawia podejście odgórne:
https://compedu.stanford.edu/karel-reader/docs/java/en/chapter8.html

Podejście oddolne

W programowaniu oddolnym nie skupiamy uwagi na szkielecie aplikacji, ale wychodzimy z zamiarem utworzenia jej drobnej części, która od początku może stanowić część rozwiązania.

W tym podejściu wychodzimy od drobnych problemów. Tworzymy podstawowe funkcje, a następnie w oparciu o nie, przechodzimy do tworzenia coraz bardziej rozbudowanych funkcjonalności, kończąc na gotowej aplikacji.

Jeśli chodzi o wybór tego co lepsze, to poniższy cytat trafia w samo sedno.

Everything should be built top-down, except the first time

Alan Perlis

Wiele zależy od tego ile widzimy. Jeśli do wykonania mamy złożony projekt, który obejmuje wiele tematów, wówczas lepszym wyborem jest podejście oddolne.
Zaczynając od podstawowych części możemy szybciej i lepiej zrozumieć przestrzeń problemu i kompromisy potencjalnego rozwiązania.